Geg 262013
 

Šio įrašo pavadinimo prototipu yra Hanso Magnuso Enzensbergerio esė pavadinimas „Drawbridge Up. Mathematics – A Cultural Anathema“.  Pakeltą pakeliamąjį tiltą nesunku nuleisti.  Lietuvoje pakeliamojo tilto tarp matematikos ir visuomenės nuleisti neįmanoma, nes jis sugriuvęs. Tokios mintys užplūdo pamačius kaip mūsų viešosios informacijos priemonės supažindina visuomenę su nauju įvykiu matematikoje.

Mokslo naujienų portalas technologijos.lt gegužės 21 d. savo svetainėje patalpino tekstą Buvęs sumuštinių užkandinės darbuotojas įveikė neišsprendžiamą matematikos problemą. Šį tekstą perėmė naujienų portalas DELFI, tik pakeitęs technologija.lt iliustraciją ir praleidęs šio portalo nuorodą į šaltinį Unheralded mathematician bridges the prime gap. Lietuviškame tekste nerasite informacijos apie ,,proveržio“ esmę. Vietoje to, tekste plėtojama jo pavadinimu išreikšta mintis. Matyt tai yra vienintelis dalykas, ką suprato lietuviškos informacijos pateikėjai. Tai ne pirmas ir ne vienintelis toks matematikos naujienų pristatymas Lietuvos žiniasklaidoje. Galima prisiminti Aleksandro Procenkos detaliai aprašomus tarakonus tekste apie Grigorijų Perelmaną.

Portalo technologijos.lt straipsnis turėjo pranešti, kad matematikų žurnalas The Annals of Mathematics gavo Yitang Zhang darbo teigiamas recenzijas. Spaudai priimtame straipsnyje įrodyta, kad egzistuoja be galo daug pirminių skaičių porų, skirtumas tarp kurių neviršija konstantos C. Iš įrodymo išplaukia, kad konstanta C neviršija 70 milijonų. Tai labai svarbus rezultatas siekiant įrodyti vadinamąją pirminių skaičių dvynių hipotezę: egzistuoja be galo daug tokių pirminių skaičių porų tarp kurių skirtumas yra 2. Yitang Zhang rezultato svarbą ir kontekstą paaiškina užsienio žiniasklaidos priemonės: Slate Magazine ir lenta.ru.  Matematiškai kvalifikuotą Yitang Zhang rezultato įrodymą aptaria E. Kowalski savo tinklaraštyje.

  One Response to “Sugriuvęs tiltas tarp matematikos ir visuomenės”

  1. Tiltas nesugriuvo. Tiesiog Lietuvos matematikai iš viso jo niekada nebuvo nutiesę.
    Nėra ko labai reikalauti iš žurnalisto. Galima nebent padėkoti, kad atkreipė dėmesį, jog matematika vis dar vyksta. Daugelis galvoja, kad viskas jau sukurta.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)