Spa 202012
 

Taip jau atsitiko, kad šių metų spalio mėnesio pirmoje pusėje Vilnių aplankė keletas žinomų lenkų matematikų. Tai Lenkijos matematikų draugijos prezidentas prof. Stefan Jackowski,  Varšuvos universiteto  Matematikos ir informatikos fakulteto tarptautinių ryšių koordinatorė prof. Agnieszka Bojanowska ir Wroclaw’o universiteto matematikas prof. Roman Duda. Įdomu tai, kad pirmieji du nežinojo apie trečiojo atvykimą, ir atvirkščiai. Iki pastarojo meto tokių vizitų iš Lenkijos buvo labai nedaug.

Garsi visame pasaulyje lenkų matematikos mokykla atsirado po pirmojo pasaulinio karo. Ši mokykla specializavosi aibių teorijoje, logikoje, topologijoje ir funkcinėje analizėje. Įdomu tai, kad ši mokykla buvo kuriama siekiant įtvirtinti lenkų nacionalinę tapatybę matematikos pagrindu (žr. čia ir čia). Tam pasitarnavo aibių teorijai skirtas ir tarptautinį pripažinimą pelnęs matematikos žurnalas Fundamenta Mathematicae. Tai buvo pirmasis pasaulyje specializuotas matematikos žurnalas. Be to, žurnalo pirmąjį numerį sudarė tik lenkų autoriai. Tik dabar tapo žinomas lenkų matematikų indėlis iššifruojant Enigma kodą iki antrojo pasaulinio karo. Deja, šis karas padarė nepataisomą žalą lenkų matematikos mokyklos klestėjimui; karo metu žuvo arba emigravo apie 50% lenkų matematikų.

Lenkijos matematikų draugijos prezidentas į Vilnių atvyko Lietuvos matematikų draugijos valdybos pirmininko prof. Eugenijaus Manstavičiaus kvietimu. Vizitą skatino ir lenkų studentų geri atsiliepimai apie prof. Remigijaus Leipaus paskaitas Varšuvos universitete. Spalio 5 dieną prof. S. Jackowski ir prof. A. Bojanowska susitiko su Vilniaus universiteto MIF ir MII matematikais, bei susipažino vieni su kitais. Buvo bandoma užmegzti glaudesnius ryšius tarp lenkų ir lietuvių matematikų. Spalio 8 dieną prof. S. Jackowski padarė pranešimą tema  Finite groups from a homotopical view point. 

Matematikos profesorius Roman Duda taip pat yra matematikos istorikas ir visuomenininkas. 1980-aisiais dalyvavo ,,Solidarumo„ veikloje, buvo lenkų vyriausybės narys, Wroclaw’o universiteto rektorius. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, buvo lenkų delegacijos Vilniuje narys. Šį kartą Roman Duda atvyko į Vilnių dalyvauti 25-oje Baltijos valstybių mokslo istorikų konferencijoje, kuri vyko spalio 4-6 dienomis. Jo pranešimo pavadinimas: „Mathematics at Vilnius university during 1919-1939“. Šį pranešimą jis padarė ir pas LEU matematikus. Panašu, kad likusį vizito laiką jis skyrė istorijos archyvų studijoms.

Šį įrašą baigsime keliais faktais apie matematiką Stepono Batoro universitete Vilniuje nuo 1919 iki 1939. Šio laikotarpio pradžioje buvo įkurtos trys matematikos katedros, kurioms vadovavo Wiktor Staniewicz (1866-1932), Stefan Kempisty (1892-1940) ir Juliusz Rudnicki (1881-1948). 1930 metais įkurta ketvirtoji katedrą, kuriai vadovavo Antoni Zygmund (1900-1992). Nuo šio momento Vilnius tapo pasaulinio garso matematikos centru. Būdamas Vilniuje A. Zygmund’as kas met nesėkmingai bandė pasikviesti savo kolegą Stanislaw Saks (1897-1942). A. Zygmund’o vadovaujami Vilniuje matematikų disertacijas apgynė Jakub Cukierman, Stefan Glass, Miroslaw Krzyznski (1907-1965), Konstanty Sokol-Sokolowski ir Josef Marcinkiewicz (1910-1940).  Pastarasis sugebėjo tapti pasaulinio garso matematiku dirbęs tik šešis metus; 1939 metais pateko į rusų nelaisvę ir buvo sušaudytas Charkove. 1932 metais Vilniuje įvyko 7-asis lenkų matematikų kongresas. 1938 ir 1939 metais pasirodė žurnalas Bulletin du Séminaire Mathématique de l’Université de Wilno. Daugiau apie matematiką Stepono Batoro universitete yra straipsnyje Universytet Wilenski (1999).

  3 komentarai to “Lenkų matematikų vizitai Lietuvoje”

  1. Laba diena. Dėkoju už įdomų straipsnį.
    Norėčiau informuoti, kad jau apie 10 metų į Vilnių atvažinėja Vroclavo universiteto matematikas ir matematikos istorikas, habil. dr. Witold Więsław. Dirba Vilniaus archyvuose ir bibliotekose. Šio darbo rezultatas – dvi knygos.
    Kiekvienais metais susitikinėja su Vilniaus m. Jono Pauliaus II ir A. Mickevičiaus gimnazijų mokiniais bei matematikos mokytojais: skaito paskaitas.
    Pagarbiai
    Krystyna Čuprynska
    Jono Pauliaus II gimnazijos matematikos mokytoja.

    • Ačiū už komentarą. Gal galite parašyti daugiau apie Witold’o Więsław’o darbą. Kokio laikotarpio istorija jis domisi? Kokias knygas parašė? Kokias paskaitas skaito jūdų mokykloje? Kada vėl atvažiuos?
      Pagarbiai
      Rimas Norvaiša

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)