Jan 222014
 

Sorry, this entry is only available in Lithuanian.

  One Response to “Why an expression 1+2+3+4+… can be assigned the value -1/12?”

 1. Labas vakaras.
  Labai džiaugiuosi, kad Jūs pastebėjote internete pasirodžiusį filmuką ir jo sukeltą rezonansą. Turbūt, kaip Matematikui, šis filmukas sužadino įvairius jausmus, bet nepaisant to, Jūs sugebėjote išlikti ramus ir išsamiai bei analiziškai paaiškinti šią problemą, kai tuo tarpu kituose tinklaraščiuose būta ir sarkazmo – automobilio ir tanko-automobilio palyginimas, bei užbaigiantis komentaras “without pissing everyone off”. Žmonės yra skirtingi. Kiekvienas į tą patį įvykį reaguojame kitaip. Nesakau, kad “mioalter” reagavo pernelyg aštriai. Tiesą pasakius, man patiko jo požiūris, kuris gina Matematiką. Tačiau, didesnė problema (mano nuomone) yra ta, jog dauguma žmonių nesidomi Matematika, nuo jos atsiriboja, o Matematikai įdeda per mažai pastangų, kad “mirtingiesiems” padėtų atverti duris į šį nuostabų pasaulį. Suprantu, kad Jūsų nuomonė panaši. Taip pat nežinau ar pastebėjote, bet tas pats “YouTube” kanalas, kuris įkėlė “ASTOUNDING: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + … = -1/12” filmuką pasidalino ir kitu, man labiau patinkančiu filmuku “http://www.youtube.com/watch?v=Yexc19j3TjE” (Why do people hate mathematics?). Nežinau ar šio kanalo autorius norėjo parodyti Matematikams, jog jiems reikia nestovėti rankų sudėjus ir paprastus žmones geriau supažindinti su Matematika, sukeldamas pasipiktinimo bangą, o po jos įkeldamas šį filmuką. O gal tai tik sutapimas.
  Pabaigiant noriu pasakyti, kad pats bandžiau surasti fizikų padarytą klaidą. Tiesa, neskyriau tam daug laiko, tik pusvalandį grįžtant iš fakulteto namo. Ir su savo žiniomis bei sugebėjimais negalėjau paaiškinti kur klaida, nors buvau užtikrintas, jog ji yra. Priėjau tik vieną išvadą, jog klaida turėtų būti susijusi su eilutės konvergavimu, jog begalinei eilutei augant, jos suma negali sustoti ties viena reikšme, o ypač neigiama. Šis fizikų filmukas, bandė sugriauti mano matematinius pamatus (tai ką žinau ir tai ką jie “parodo” filmuke – prieštaravimai), džiaugiuosi, jog nepavyko, bet gaila, jog negalėčiau savo sesei paaiškinti (analiziškai), kodėl fizikai suklydo ir kur jų klaida, nes pats tik paviršutiniškai suprantu Eulerio eilutės ir kompleksinių skaičių panaudojimą.
  Tačiau, kaip bebūtų, tikiuosi, kad Jūsų tinklaraštis nesustos gyvavęs, o Matematika nebus sugriuvusi pilis, kurios pakraštiniai fortai nedirba kartu su centrine citadele.

  PS. Nesistengiu kritikuoti, tačiau Jūs padarėte keletą spausdinimo klaidų:
  “koverguoja ir salutinių sumų” – aiškiai norėjote parašyti dalinių, tačiau paspaudėte s klavišą.
  “(vietoje (Riemanno dzeta funkcijos ženklas)” – čia nėra užbaigiami skliaustai, trūksta “)”
  “funkcija tur reikšmes” – turbūt norėjote parašyti “turi”

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)